By Georgie Kulczyk
The Courier 

State Class C Track and Field Competition Held in Laurel

Six Area Athletes Place

 

Heidi Johnson/For the Courier

Nashua's Taylor Laumeyer competes in the shot put at the the state Class C track meet held in Laurel May 26 and 27. Laumeyer made it to the podium in two of her events.

Area Class C athletes competed in their final meet of the season May 26 and 27 in Laurel. The meet was originally scheduled to be held in Missoula, but was moved to Laurel following concerns that the venue would not be ready in time.

The move was likely beneficial to our northeastern Montana competitors, with travel time cut in half and lower altitude levels.

The Frazer Bearcubs had the most individual medalists, with three of their athletes making the podium. Dallas Reese won silver in the shot put with his 53-01.75 throw while teammate Jayson Jackson earned a fourth-place medal with his 45-03.50 put. Also placing for the Bearcubs was Mya Fourstar with her 5-00 high jump.

Nashua's Taylor Laumeyer medaled in two of her four individual events. Her 35-foot throw in the shot put earned her sixth place, and her 112-11 mark in the discus was good enough for a fourth-place finish.

Trace Simonson of Whitewater finished third in the discus and Bailey Funk of Saco earned fourth place in the pole vault.

Team scores:

Boys

1. Ennis, 61; 2. Darby, 46; 3. Richey-Lambert, 34; 4. Drummond, 30; 5. Roberts, 28; 6. Belt, 26; 7. Seeley-Swan, 25; 8. Charlo, 24; 9. Savage, 21; 10. Carter County, 20; 11. (tie) Powder River Co., 16; 11. (tie) Turner, 16; 13. (tie) Scobey, 15; 13. (tie) Garfield County, 15; 15. Hot Springs, 14; 16. Westby-Grenora, 13; 17. (tie) St Regis, 12; 17. (tie) Bridger, 12; 17. (tie) Manhattan Christian, 12; 20. (tie) Valley Christian, 10; 20. (tie) Frazer, 10; 22. Plentywood, 8; 23. Park City, 7; 24. (tie) Valier, 6; 24. (tie) Whitewater, 6; 24. (tie) Harrison, 6; 24. (tie) Hays Lodge Pole, 6; 28. (tie) Great Falls Central, 4; 28. (tie) Cascade, 4; 28. (tie) Winnett-Grass Range, 4; 31. (tie) Denton, 3; 31. (tie) Fairview, 3; 31. (tie) Stanford/Geyser, 3; 34. Wibaux County, 2; 35. (tie) Reed Point/Rapelje, 1; 35. (tie) Fort Benton, 1; 35. (tie) CJI, 1; 35. (tie) Chinook, 1; 35. (tie) Moore, 1.


Girls

1. Fort Benton , 72; 2. Manhattan Christian, 56.33; 3. Twin Bridges, 46; 4. (tie) Seeley-Swan, 32; 4. (tie) Westby-Grenora, 32; 6. Winnett-Grass Range, 26; 7. (tie) Drummond, 25; 7. (tie) Arlee, 25; 9. Park City, 22; 10. (tie) Plains, 20; 10. (tie) Ennis, 20; 12. (tie) West Yellowstone, 16; 12. (tie) Scobey, 16; 14. Darby, 13; 15. Chinook, 12; 16. Bridger, 11; 17. (tie) Clark Fork, 9; 17. (tie) Garfield County, 9; 19. Charlo, 8; 20. Powder River Co., 7; 21. (tie) Wibaux County, 6; 21. (tie) Victor, 6; 23. Nashua, 5; 24. (tie) Belt, 4; 24. (tie) Frazer, 4; 24. (tie) Geraldine, 4; 27. (tie) Cascade, 3; 27. (tie) St Regis, 3; 27. (tie) Terry, 3; 30. (tie) Saco, 2.33; 30. (tie) Richey-Lambert, 2.33; 32. (tie) Sheridan, 2; 32. (tie) Broadview-Lavina, 2; 34. (tie) Plentywood, 1; 34. (tie) Lima, 1; 34. (tie) Hot Springs, 1.


Individual Results:

Boys

800 Meters

14. Brady Albus, 2:08.04, Saco

17. Wyatt Miller, 2:14.73, Frazer

1600 Meters

20. Wyatt Miller, 5:26.17, Frazer

110m Hurdles

8. John McColly, 17.67, Hinsdale

300m Hurdles

8. Trace Simonson, 43.18, Whitewater

Shot Put

2. Dallas Reese, 53-01.75, Frazer

5. Jayson Jackson, 45-03.50, Frazer

Discus

3. Trace Simonson, 143-04, Whitewater

11. Jayson Jackson, 126-07, Frazer

High Jump

10. Trace Simonson, 5-08, Whitewater

Pole Vault

8. Ty Murphy, 11-00, Saco

Girls

800 Meters

14. Cyrenna Standing, 2:35.21, Frazer

1600 Meters

11. Sierra Summers, 5:49.87, Frazer

12. Cyrenna Standing , 5:51.72, Frazer

3200 Meters

14. Sierra Summers, 13:30.70, Frazer

Shot Put

6. Taylor Laumeyer, 35-00, Nashua

9. Kayleigh Cummings, 33-06, Whitewater

Discus

4. Taylor Laumeyer, 112-11, Nashua

20. Mickayla Johnson , 86-08, Hinsdale

Javelin

18. Taylor Laumeyer, 96-00, Nashua

High Jump

4. Mya Fourstar, 5-00, Frazer

12. Sydney Zeller, 4-08, Saco

Pole Vault

4. Bailey Funk, 8-06, Saco

16. Mickayla Johnson , 7-06, Hinsdale

Long Jump

15. Bailey Funk, 15-00, Saco

21. Sydney Zeller, 13-10, Saco

Triple Jump

7. Bailey Funk, 33-00.25, Saco

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 10/16/2018 09:06