The Glasgow Courier - Serving Proudly As The Voice Of Valley County Since 1913

2021-22 All-Sports Banquet Award Winners

 

Courtesy Photo / For The Courier

Steve Keller speaks at the Scottie Booster Club All-Sports Banquet May 31. Keller is the current Head Men's Basketball Coach at the University of Providence in Great Falls where he just completed his 4th season at the helm of the Argo program. He has led U.P. to two NAIA National Tournaments and a Frontier Conference title. Prior to his arrival in Great Falls, he built the U of M Western Bulldogs into an NAIA power, leading them to 3 Frontier conference championships and 8 national championship tournament appearances. Coach Keller started his illustrious coaching career at nearby Opheim High School where he led the lady Vikings to 3 consecutive Class C State Championships from 1982 to 1984. He soon moved to the AA ranks, where he guided the Helena High Bengals to three Girls state Championships in 1990, 1991, & 1997. Before moving to the college ranks, he amassed an impressive 610-180 record as a Head High School hoops coach. He was inducted into the Montana Coaches Association Hall of Fame in 2005 and later took over coaching the Montana team in the Midland Roundtable Montana-Wyoming all-star basketball series in 2012 and has a perfect 18-0 record.

Cheer

Head Coach

Jordan Dunlap

Montana CheerFest Class B/C Champions

Varsity Letter Winners

Fall

Shawna Buckles

M.E. Cunningham

Rannah Hopstad

Ali Kuka

Brianna Nybakken

Emma Page

Brielle Partridge

Tori Pehlke

Tommi Prewett

Kambria Ross

McKenna Strommen

He'lena Deavila

Tarin Vandall

Winter

Shawna Buckles

M.E. Cunningham

Carlos Gonzales

Reannah Hopstad

Jovee Morehouse

Brianna Nybakken

Brielle Partridge

Tommi Prewett

McKenna Strommen

He'lena Deavila

Samantha Tryan

Haylly Turner

Tarin Vandall

Academic All-Stat

Fall

Brielle Partridge

Shawna Buckles

Reannah Hopstad

M.E. Cunningham

Emma Page

Tori Pehlke

McKenna Strommen

Winter

Carlos Gonzales

McKenna Strommen

He'lena Deavila

Haylly Turner

Tarin Vandall

Cross Country

Head Coach Rod Karst

Girls 8th State

Boys 4th State

Varsity Letter Winners

Eli Feezell

Kyler Holinde

Reed Larsen

Blake Lloyd

Adam Mickelson

Bergen Miller

Dalton Sand

Ted See

Lane Thompson

Tanae Baker

Kheyerah Bilger

Mary Dykema

Abigail Kulczyk

Iris McKean

Eve Stone

Haylly Turner

Academic All-State

Kheyerah Bilger

Mary Dykema

Adam Mickelson

Abigail Kulczyk

Eve Stone

Eli Feezell

Lane Thompson

Reed Larsen

Haylly Turner

Iris McKean

Bergen Miller

Dalton Sand

Blake Lloyd

All-State

Iris McKean, 4th Place

Tanae Baker, 9th Place

Reed Larsen, 7th Place

College Bound

Iris McKean, University of Montana

Volleyball

Head Coach

Somer Hoerster

District 2B Champions

2nd Place Northern B

State B Qualifier

Varsity Letter Winners

Daley Aune

Tyann Graham

Piper Johnson

Klaire Krumwiede

Ava Lloyd

Macy Martin

Carly Nelson

Abrianna Nielsen

Tatum Nyquist

Samantha Tryan

Blaire Westby

Academic All-State

Piper Johnson

Macy Martin

Tatum Nyquist

Ava Lloyd

Blaire Westby

Tyann Graham

Klaire Krumwiede

All-Conference

Daley Aune, 1st Team

Tyann Graham, 1st Team

Abrianna Nielsen, 1st Team

Blaire Westby, 1st Team

Klaire Krumwiede, 2nd Team

Carly Nelson, 2nd Team

All-State

Daley Aune

Blaire Westby

Football

Head Coach

Patrict Barnett

2nd Place Northern B

State Playoff Qualifier

Varsity Letter Winners

Nik Burke

Mark Eliason

Kyler Hallock

Austin Hughes

Trey Johnson

John Wyatt Lawson

Damien Nesbitt

Devon Nesbitt

Shawn Rosengrant

Gage Siefert

Jack Cornwell

Mason Donaldson

Morgan Fast

Aiden Hoerster

Dylan Linder

Beau Malnaa

Ethan Nickels

Ashton Potter

Tatum Hansen

Nate Hentges

KJ Ingram

Connor Koski

Vaughn Miller

Toryn Richards

Walker Albus

Jaydeen Hanshew

Connor Hudyma

Dillon Hughes

Michael King

Josh Llewellyn

Rex Monson

Gabriel Munroe

Coy Nelson

Dylan Plummer

Tristan Powell

Aiden Price

Connor Richardson

Austin Schappaugh

Tripp Schmidt

Kade Strommen

Kenyon Whitman

Myles Yoakam

MaKenna Teague, Manager

Academic All-State

Rex Monson

Coy Nelson

Myles Yoakam

Wyatt Babb

Kade Strommen

Walker Albus

KJ Ingram

Vaughn Miller

Nate Hentges

Mason Donaldson

Dylan Linder

Ashton Potter

Kyler Hallock

Trey Johnson

All-Conference

Morgan Fast, 1st Team

Trey Johnson, 1st Team

Austin Hughes, 1st Team

Ashton Potter, 1st Team

Mason Donaldson, 2nd Team

Kyler Hallock, 2nd Team

Gage Siefert, 2nd Team

Wyatt Babb, 2nd Team

KJ Ingram, 2nd Team

Ethan Nickels, 2nd Team

Tatum Hansen, 2nd Team

All-State

Kyler Hallock

Class B All Star Game

Kyler Hallock

Austin Hughes

Trey Johnson

College Bound

Kyler Hallock, Dickinson State

Trey Johnson, Carroll College

Boys Basketball

Head Coach Paul Yoakam

4th Place District 2B

Varsity Letter Winners

Wyatt Babb

Aiden Hoerster

Connor Hudyma

Keigan Ingram

KJ Ingram

Beau Malnaa

Bergen Miller

Vaughn Miller

Ashton Potter

Toryn Richards

Dalton Sand

Rilery Smith

Nic Solarzano

Myles Yoakam

Academic All-State

KJ Ingram

Bergen Miller

Dalton Sand

Riley Smith

Nic Solarzano

Myles Yoakam

All-Conference

Wyatt Babb, 1st Team

Riley Smith, 2nd Team

Girls Basketball

Head Coach Cami Graham

3rd Place District 2B

3rd Place Northern B

State B Tournament

Qualifier

Varsity Letter Winners

Daley Aune

Tanae Baker

Riley Evenson-Glasoe

Tyann Graham

Hayden Green

Sabrina Harsh

Stevie Hartwell

Piper Johnson

Macy Martin

Carly Nelson

Abrianna Nielsen

Tatum Nyquist

Allie Palm

Brielle Partridge

Aspen Stulc

Blaire Westby

Academic All-State

Riley Evenson-Glasoe

Tyann Graham

Piper Johnson

Macy Martin

Tatum Nyquist

Allie Palm

Aspen Stulc

Blaire Westby

All-Conference

Daley Aune, 1st Team

Sabrina Harsh, 1st Team

Tyann Graham, 2nd Team

Tribune Super State

Sabrina Harsh

College Bound

Tyann Graham, Miles Community College

Wrestling

Head Coach

Jory Casterline

2nd Place Eastern B/C

4th Place State Class B

Varsity Letter Winners

Jack Cornwell

Mason Donaldson

Morgan Fast

Kyler Hallock

Austin Hughes

Michael King

Jake Kuka

Gabe Munroe

Damien Nesbitt

Devon Nesbitt

Shalynn Pedersen

Ted See

Ted Tryan

Brooklyn Hallock, Manager

Ali Kuka, Manager

Academic All-State

Mason Donaldson

Morgan Fast

All-Conference

Jack Cornwell

Mason Donaldson

Kyler Hallock

Austin Hughes

Michael King

Jake Kuka

Damien Nesbitt

Devon Nesbitt

Ted See

Ted Tryan

All-State

Kyler Hallock, State Champion

Jake Kuka, 2nd Place

Damien Nesbitt, 3rd Place

Devon Nesbitt, 4th Place

Softball

Head Coach

Ryan Hartwell

Varsity Letter Winners

Daley Aune

Stevie Hartwell

Berkley Hillman

Montaya Idler

Zandora Longtree

Macy Martin

Ashlee Meland

Alexis Murdock

Carly Nelson

Tatum Nyquist

Brielle Partridge

Aspen Stulc

Samantha Tryan

Jordan Cook, Manager

Nate Hentges, Manager

Academic All-State

Berkley Hillman

Montaya Idler

All-Conference

Daley Aune, 1st Team

Stevie Hartwell, 1st Team

Brielle Partridge, 2nd Team

Tatum Nyquist, 2nd Team

All-State

Daley Aune

Veterans Memorial Softball Classic

Daley Aune

Golf

Head Coach Todd Truscott

Boys: 2nd Place Division 1 6th Place State

Girls: 5th Place Division 1

Varsity Letter Winners

Eli Feezell

Carter Hoerster

Keigan Ingram

Connor Koski

Rance Rhoads

Riley Smith

Alesia Hopstad

Kylie Lagerquist

Allie Palm

Elle Stone

Academic All-State

Kylie Lagerquist

All-Conference

Eli Feezell, 1st Place

Riley Smith

Rance Rhoads

Kylie Lagerquist

All-State

Riley Smith, 2nd Place

Track and Field

Head Coach Tim Phillips

Boys: District 2B and Northern B Champions,

7th at State

Girls: District 2B and Northern B Champions

5th at State

Varsity Letter Winners

Tanae Baker

Kheyerah Bilger

Tyann Graham

Connor Hudyma

Ava Lloyd

Iris McKean

Nora Neumiller

Kambria Ross

Emily See

Eve Stone

He'lena Deavila

Haylly Turner

Blaire Westby

Wyatt Babb

Stephen Bailey

Mason Donaldson

Tatum Hansen

Kyler Holinde

Abigail Kulczyk

Reed Larsen

Noah Lippert

Blake Lloyd

Bergen Miller

Vaughn Miller

Toryn Richards

Noah Runner

Dalton Sand

Nic Solarzano

Lane Thompson

Ted Tryan

Myles Yoakam

Academic All-State

Stephen Bailey

Tyann Graham

Blake Lloyd

Iris McKean

Bergen Miller

Dalton Sand

Blaire Westby

All-Conference

Tanae Baker

Kheyerah Bilger

Tyann Graham

Ava Lloyd

Iris McKean

Kambria Ross

Emily See

Eve Stone

Blaire Westby

Nora Neumiller

He'lena Deavila

Wyatt Babb

Stephen Bailey

Tatum Hansen

Kyler Holinde

Reed Larsen

Bergen Miller

Vaughn Miller

Dalton Sand

Lane Thompson

Ted Tryan

Toryn Richards

Nic Solarzano

Blake Lloyd

All-State

Stephen Bailey

Tanae Baker

Iris McKean

Vaughn Miller

Emily See

Eve Stone

Ted Tryan

College Bound

Iris McKean, University of Montana

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 06/24/2022 21:41