The Glasgow Courier - Serving Proudly As The Voice Of Valley County Since 1913

By Georgie Kulczyk
The Courier 

State Competition on the Horizon for Scottie Harriers

 

October 10, 2018

Kim Pewitt / For the Courier

Colton Pewitt approaches a corner during the cross country meet held in Miles City on Oct. 6.

The Glasgow cross country team pulled double duty this past week with the Capital City 7 of 7 meet in Helena on Oct. 4 and the Miles City Invitational on Oct. 6.

Although most of the Scottie runners enjoy the 7 of 7 meet in Helena because it is an entirely different format than other meets, they also acknowledge that it is a difficult course. Essentially seven boys and seven girls race against each other and earn points for their team based on their finishing positions. Colton Pewitt, who competed in race number seven for Glasgow, explained that he enjoyed being able to compete against some AA schools at the event. "I didn't do the best," he said, "but it was a fun meet." Pewitt did, however, do well in Miles City where he achieved a personal best time.

Coming up for the Scottie harriers is a Friday, Oct. 12 meet in Harlem. Katie Kaiser, who attended both meets this past week as well, is ready to run in Harlem this weekend, and at the state meet next weekend in Missoula. When asked if she is ready for the end-of-season competition, she answered, "I think you get results based on the training you do throughout the season. If you work hard and do your best at practices, you'll do well in competition."

Results

Capital City 7 of 7 – Oct. 4

Men:

Race 1

1, 15:43.63, Ben Perrin, Flathead

2, 15:51.70, Levi Taylor, Laurel

3, 16:27.60, Gordon Gentry, CMR

4, 16:32.96, Griffin May, Bozeman

5, 16:32.99, Sam Fulbright, Fergus

6, 16:38.00, Simon Hill, Glacier

7, 16:38.40, Jesse McMurtrey, Helena Capital

8, 16:40.09, Mckay Hunter, Sentinel

9, 16:43.86, Zak Meeker, Manhattan

10, 16:45.90, Jonah Fisher, Helena

13, 17:02.32, Wilson Overby, Glasgow

Race 2

1, 16:18.89, Aren Alexander-Battee, Glacier

2, 16:27.31, Brooks Peters, Bozeman

3, 16:48.97, Dax Summers, Hellgate

4, 16:49.09, Alex Koehn, Billings West

5, 16:51.58, Calvin Quindry, Sentinel

6, 16:52.09, Connor O'Hara, CMR

7, 16:56.19, Seth Umbriaco, Columbia Falls

8, 17:04.29, Zane Roush, Helena

9, 17:09.39, Riley Schott, Manhattan Christian

10, 17:10.11, Ryan Munsterteiger, Great Falls

22, 17:45.98, Ike Braaten, Glasgow

Race 3

1, 16:36.89, Xander Danenhauer, Bozeman

2, 16:36.99, Jesse Dimich-Louvet, Billings Senior

3, 16:53.34, Lukas Horejsi, Hellgate

4, 17:04.13, Clayton Ryerson , Helena

5, 17:04.94, Max Devries, Glacier

6, 17:06.12, Henry Kakalecik, Great Falls

7, 17:14.46, Otto MacDonald , Sentinel

8, 17:22.64, David Standish, Sheridan

9, 17:25.30, Sam Leep, Manhattan Christian

10, 17:32.07, James Role, Columbia Falls

15, 17:52.13, Ellis McKean, Glasgow

Race 4

1, 16:50.98, Renn Meuwissen, Bozeman

2, 17:06.49, Tanner Klumph, Sentinel

3, 17:06.52, Trystan Brewer, Helena

4, 17:16.78, Ethan Wilson, Billings Senior

5, 17:23.47, Miles Colescott, Hellgate

6, 17:31.95, Kyle Miller, Great Falls

7, 17:32.75, Timothy Brown, Sheridan

8, 17:33.53, Gavin Fairlee, Billings Skyview

9, 17:39.45, Van Gottwals, Billings West

10, 17:44.44, Nash Grafe, Glacier

26, 18:47.27, Merlin McKean, Glasgow

Race 5

1, 16:56.36, Seth Wyatt, Bozeman

2, 17:23.40, Henry Gannon, Cut Bank

3, 17:27.46, Ben Schwaller, Glacier

4, 17:28.77, Lucca Wellenstein, Hellgate

5, 17:32.92, Sam Fagan, Billings West

6, 17:37.68, Sam Sullivan, Helena

7, 17:39.26, Brycen Gardner, CMR

8, 17:45.87, Ashe Sperry, Billings Skyview

9, 17:47.97, Kegan Morris, Sentinel

10, 17:58.73, Wyatt Shaw, Sheridan

32, 19:44.17, Colin Jamba, Glasgow

Race 6

1, 16:59.96, Jonathan Wheeler, Bozeman

2, 17:34.45, Adam Lingle, Sentinel

3, 17:48.44, Josh Briese, Billings West

4, 17:55.34, Travis Petersen, Helena Capital

5, 17:55.98, Jack Springer, Billings Skyview

6, 17:56.22, Aidan Duffield, Hellgate

7, 17:59.12, Adam Blake, CMR

8, 18:04.81, Kory'Ien Boomer Taylen, Billings Senior

9, 18:12.34, Chris Skelton, Glacier

10, 18:12.60, Dylan Paris, Laurel

28, 19:54.35, Carl Zabrocki, Glasgow

Race 7

1, 16:59.66, Andrew Holleman, Bozeman

2, 17:40.89, Andrew Lingle, Sentinel

3, 17:41.93, Miles Miller, Hellgate

4, 17:47.73, Sam Ells, Glacier

5, 17:58.79, Dylan Aberle, Billings West

6, 18:11.42, Reese Charest, Sheridan

7, 18:33.04, Luke Ulmer, Helena Capital

8, 18:33.28, Samuel Nash, Belgrade

9, 18:42.69, Garrett Nelson, Great Falls

10, 18:47.73, Draven Earles, Laurel

24, 19:29.56, Colton Pewitt, Glasgow

Women:

Race 1

1, 17:35.11, Tiahna Vladic, Billings Senior

2, 18:15.32, Terra Trom, Bozeman

3, 18:26.16, Ember Stratton, Hellgate

4, 18:39.74, Kylie Hartnett, Helena

5, 19:12.18, Beatrix Frissell, Polson

6, 19:25.41, Brynnli Poulsen, Hamilton

7, 19:26.72, Katie Turpin, Sheridan

8, 19:27.89, Tori Noland-Gillespie, Flathead

9, 19:30.23, Brooke Stayner, Sentinel

10, 19:31.30, Freya Jones, Big Sky

29, 22:10.56, Iris McKean, Glasgow

Race 2

1, 18:31.24, Alex Moore, Bozeman

2, 18:49.52, Ella Degrandpre, Hellgate

3, 18:50.34, Elena Vandersloot, Billings Senior

4, 19:53.07, Madison Edwards, Big Sky

5, 20:13.49, Aubree Corcoran, Butte

6, 20:16.57, Lilli Day, Corvallis

7, 20:24.20, Kate Moran, Sheridan

8, 20:29.97, Katelyn McKay, Helena

9, 20:31.50, Meaghan Fisher, Flathead

10, 20:33.50, Holly Skelton, Glacier

29, 23:23.27, Emily Kolstad, Glasgow

Race 3

1, 18:31.51, Elise Stearns, Hellgate

2, 18:51.31, Natalie McCormick, Bozeman

3, 19:32.05, Jaylyn Hallgrimson, Billings Senior

4, 19:59.63, Kylee Wetzel, Helena

5, 20:25.47, Jodi Cameron, Manhattan

6, 20:35.89, Sadie Wilson, Flathead

7, 20:43.71, Gonda Sarah, Sheridan

8, 20:46.18, Julia Everest, West Yellowstone

9, 21:05.48, Kara Wissenbach, Corvallis

10, 21:06.37, Halle Sampson, Billings West

29, 22:47.18, Ali Cunningham, Glasgow

Race 4

1, 19:10.46, Abby Kendrick, Hellgate

2, 19:11.48, Ellie Hull, Bozeman

3, 19:32.83, Jade Hallgrimson, Billings Senior

4, 20:04.32, Rylie Schoenfeld, Helena

5, 20:17.72, Hannah Perrin, Flathead

6, 20:28.82, Kyle Olson, Three Forks

7, 21:00.93, Sylvia Brown, Sheridan

8, 21:07.37, Kendall Barrie, Billings West

9, 21:09.85, Abigail Jackson, West Yellowstone

10, 21:15.64, Zephy Hanson, Glacier

26, 22:51.31, Lauren Padden, Glasgow

Race 5

1, 19:21.34, Riley Moore, Bozeman

2, 19:33.52, Katie Munro, Hellgate

3, 20:18.77, Jasmine Wilkerson, Helena

4, 20:37.97, Hailey Allen, Flathead

5, 20:43.65, Aisley Kraske, Billings Senior

6, 21:07.16, Piper O'Dell, Sheridan

7, 21:07.33, Taryn Riley, Billings West

8, 21:20.35, Reata Crafton, Lima

9, 21:51.43, Megan Hamilton, Sentinel

10, 21:58.93, Hannah Deck, Glacier

31, 23:50.58, Alaina Sallee, Glasgow

Race 6

1, 19:19.83, Grace Gilbreth, Bozeman

2, 19:37.26, Madeline Swanberg, Hellgate

3, 21:02.99, Lillian Commons, Sentinel

4, 21:09.43, Sierra Vickrey, Flathead

5, 21:32.60, Peyton Lipp, Billings West

6, 21:32.84, Paige Taylor, Manhattan

7, 22:05.95, Hannah Ayers, Seeley-Swan

8, 22:07.82, Josie Fettig, Sheridan

9, 22:09.82, Emilee Shores, Great Falls

10, 22:12.00, Alyssa Tomlinson, CMR

13, 22:59.40, Brooke Westby, Glasgow

Race 7

1, 19:51.29, Wren Cilimburg, Hellgate

2, 20:06.34, Bridget Boyle, Bozeman

3, 21:37.57, Kathryn Lindsay, Sentinel

4, 21:51.29, Samantha Taylor, Sheridan

5, 21:57.33, Paige Aasved, Helena

6, 21:59.03, Brooke Holland, Sunburst

7, 22:09.29, Anna Jessop, Corvallis

8, 22:10.07, Rylee Cameron, Manhattan

9, 22:12.76, Marissa Nunberg, Billings West

10, 22:27.99, Makenna Kauffman, Glacier

26, 25:02.43, Katie Kaiser, Glasgow

Miles City Invitational – Oct. 6

 

Girls Team Scores: Hardin 31; Williston, N.D., 62; Glasgow 114; Sheridan, Wyo.,132; Lodge Grass 156; St. Labre 166; Custer Co. 171; Plenty Coups 189; Dawson Co. 196; Poplar 247; Billings Central 279; Sidney 291. No scores: Circle, Melstone, Plentywood, Richey/Lambert, Wolf Point, Frazer, Culbertson, Powder River Co.

 

Iris McKean, 10th, 20:15.30

Emily Kolstad, 19th, 21:38.91

Ali Cunningham, 26th, 22:13.38

Lauren Padden, 29th, 22:16.91

Alaina Sallee, 30th, 22:20.09

Brooke Westby, 44th, 23:26.02

Katie Kaiser, 45th, 23:33.66

 

JV Girls

Alexus Nistler, 33rd, 26:57.53

 

Boys Team Scores: Hardin 58; Williston, N.D., 69; Glasgow 93; Custer Co. 133; St. Labre 172; Billings Central 181; Sheridan, Wyo., 183; Richey/Lambert 183; Dawson Co. 187; Wolf Point 249; Lodge Grass 270; Poplar 277; Sidney 333. No scores:  Lame Deer, Plentywood, Frazer, Culbertson, Plenty Coups.

 

Wilson Overby, 4th, 16:28.43

Ike Braaten, 8th, 16:53.66

Ellis McKean, 13th, 17:00.53

Merlin McKean, 26th, 17:48.33

Carl Zabrocki, 42nd, 18:29.64

Colin Jamba, 44th, 18:33.96

Colton Pewitt, 45th , 18:35.80

 

JV Boys

Colter Barnett, 24th, 18:58.22

Dameon Erb, 25th, 19:04.90

Ted Tryan, 29th, 19:15.67

Blake Lloyd, 32nd, 19:27.05

Bergen Miller, 34th, 19:30.44

Trevor Johnson, 43rd, 20:01.01

Brett Glaser, 50th, 20:21.44

Tim Wageman, 51st, 20:22.79

Garrett Lloyd, 52nd, 20:24.36

Keevan Sibley, 58th, 20:38.69

Trevor Shipp, 61st, 20:41.62

Colter Cumber, 64th, 20:57.78

Jaysen Turner, 71st, 21:30.92

Tyler Fitzsimmons, 73rd, 21:40.76

Jordan Billingsley, 88th, 23:08.87

Donny Brabeck, 100th, 28:10.66

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019

Rendered 09/19/2019 04:53