The Glasgow Courier - Serving Proudly As The Voice Of Valley County Since 1913

By Georgie Kulczyk
The Courier 

Scottie Matmen Win Harlem Invite

Three Individuals Earn First-Place Hardware

 

January 24, 2018

Georgie Kulczyk / The Courier

Dylan Nieskens works on an opponent during a match held in Glasgow earlier this season. Nieskens, who wrestles at 170 lbs., was undefeated at the Harlem Invitational held Jan. 20, and one of three Scotties to earn first place in their weight class.

Team Scores:

1 Glasgow 174.00

2 Malta 133.00

3 Shepherd 98.00

4 Circle 88.00

5 Chinook 71.00

6 Poplar 67.50

7 Ft.Benton/B. Sandy 64.00

8 Harlem 44.00

9 Wolf Point 39.50

10 Cut Bank 20.00

11 Hays 4.00

12 Frazer 3.00

103 – Dawson Boland - placed second (1-1) defeated Kaholo Toves (WPT) by Fall (3:33) then lost by pin (1:44) to Krayle Stormer (CIR).

113 – Alex Ost fell to Tanner Cook (SHP) (:58).

120 – Colten Fast – placed first (3-0) defeated Travis Pew by Fall (32); defeated Garrett Pruttis (CHI) by Fall (:35); defeated Keagan Thompson (GLA) by 7-1 decision.

120 – Keagan Thompson – placed second (2-1) defeated Colt French (MAL) by Fall (1:53); defeated Ken Todd (HAR) by Fall (5:38); lost to Colten Fast (GLA) by 7-1 decision.

126 – Kaden Zimmerman placed second (1-1) defeated Connor Schnabel (FB/BS) by Fall (1:51); lost to Lincoln Stormer (CIR) by Fall (5:00).

132 – Matt Reyling placed first (3-0) defeated Sage Hutchinson (WPT) by Fall (:35); defeated Oden Hallock (GLA) by Fall (1:24); defeated Callan Mears (MAL) by Fall (1:37).

132 – Oden Hallock placed third (3-1) defeated Andrew Anderson (CBK) by Fall (#:59); lost to Matt Reyling (GLA) by Fall (1:24); defeated Lance Blackcrow (HAR) by Fall (1:10); defeated Cole Becker (CIR) by 13-7 decision.

138 – John Cremer placed fourth (2-2) defeated Colten Barsness (CBK) by Fall (3:41); lost to Trey Simanton (MAL) by Fall (3:32); defeated Andrew Rasmussen (HAR) by Fall (1:10); lost to Quinn Whitmus (WPT) by Fall (2:23).

152 – Cale Swanson placed third (3-1) defeated Patrick Follet (FRZ) by Fall (1:09); lost to Landon Taylor (FB/BS) by Fall (2:51); defeated William Turcotte (FRZ) by Fall (2:25); defeated Levi Beeler (SHP) by Fall (2:18).

170 – Dylan Nieskens placed first (3-0) defeated Trent Saunders (SHP) by Fall (1:16); defeated Andres Lopez (MAL) by 7-1 decision; defeated Sonny Cochran (SHP) by 8-5 decision.

170 – Tel Aune placed fourth (3-2) lost to Sonny Cochran by 13-3 major decision; defeated Trent Saunders (SHP) by Fall (4:35); defeated Tye Mitchell (CHI) by Fall (1:51); defeated Weston Allderdice (FB/BS) by Fall (4:26); lost to Andres Lopez (MAL) by 8-3 decision.

182 – Darrin Wersal placed fourth (2-2) defeated Justin Mueller (SHP) by Fall (3:19); lost to Travis Epperson (MAL) by Fall (5:16); defeated Reilly Wiegand (CHI) by Fall (1:25); lost to Tyson Sutherland (POP) by 7-6 decision.

182 – Justin Walton lost to Travis Epperson by 7-3 decision.

205 – Cooper Larson placed second (2-1) defeated Thai Eggebracht (WPT) by Fall (:56); defeated Luke Lawless (MAL) by 15-10 decision; lost to Ruebin Swenson (CHI) by 9-4 decision.

285 – Mason Phipps placed second (2-1) defeated Franky Werk (MAL) by Fall (3:09); defeated Curtis Humphreys (HAR) by Fall (2:40); lost to Trey Pribbemow (POP) by Fall 2:37.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 08/20/2018 17:20