The Glasgow Courier - Serving Proudly As The Voice Of Valley County Since 1913

By Georgie Kulczyk
The Courier 

Scottie Runners Test State Venue in Helena

Varsity Boys and Girls Sweep Miles City

 

October 11, 2017

Connie Overby

Alaina Sallee (l) and Colin Jamba (center) begin their race at the Capital City 7 of 7 Invitational held in Helena Oct. 5. The state meet will be in Helena on Saturday, Oct. 21, so it was a great opportunity for the Scotties to learn about the course.

The Scotties competed in two meets last week. First, the squad was in Helena Oct. 5 to get a preview of the course they will be running at the state competion.

The Capital City 7 of 7 Invitational utilizes a different format than most meets, with seven separate, consecutive races held on the course. Each participating team was represented by their top seven boys and top seven girls, and the races began with the runners ranked seventh on each team. The day came to an end with the top-ranked runners from each school taking on the course. Head coach Rod Karst said it wasn't their best showing, but it was a good opportunity to get a look at the course they will be running at state.

With just one day to rest, the squad was in Miles City on Oct. 7. Glasgow swept the meet with both the boys and girls claiming the top spot. Ellis McKean finished first for the boys with a third-place finish overall, and Emily Kolstad led the girls with a fourth-place finish overall.

The Scotties will be in Plentywood for their final regular season competion on Saturday, Oct. 14.

Results

Capital City 7 of 7 Invitational 10-05-17

Boys

Race #1

1, 15:33.94, C. West, CMR

2, 15:39.44, D. Hamilton, Bozeman

3, 16:12.52, B.Perrin, Flathead

4, 16:26.04, I. Schmidt, Missoula Hellgate

5, 16:36.39, T. Olson, Great Falls

6, 16:39.45, L. Taylor, Laurel

7, 16:42.63, A. Watt, Corvallis

8, 16:52.44, A. Alexander-Battee, Glacier

9, 16:59.82, M. Wilson, Hamilton

10, 17:01.69, J. Rice, Helena

19, 17:26.16, Ellis McKean, Glasgow

Race #2

1, 16:27.96, D. Humberger, Bozeman

2, 16:45.03, I. Curtis, Missoula Hellgate

3, 16:48.24, J. Fisher, Helena

4, 16:56.93, G. Gentry, CMR

5, 16:58.78, T. Schmautz, Frenchtown

6, 17:08.83, F. Bentler, Billings Senior

7, 17:08.98, S. Hill, Glacier

8, 17:19.00, N. Majerus, Fergus

9, 17:22.79, A. Murphy, Flathead

10, 17:24.22, J. Jessop, Corvallis

27, 18:25.87, Ike Braaten, Glasgow

Race #3

1, 16:20.16, L. McComas, Bozeman

2, 17:14.66, C. O'Hara, CMR

3, 17:16.01, O. Smith, Billings Senior

4, 17:32.11, L. Horejsi, Missoula Hellgate

5, 17:33.54, G. Martin, Corvallis

6, 17:34.71, L. Lutz, Frenchtown

7, 17:40.28, S. Bartow, Helena Capital

8, 17:41.23, C. Ryerson, Helena

9, 17:46.89, O. MacDonald, Missoula Sentinel

10, 17:48.26, G. Fairlee, Billings Skyview

29, 18:52, Merlin McKean, Glasgow

Race #4

1, 16:53.70, R. Meuwissen, Bozeman

2, 17:18.07, J. Dimich-Louvet, Billings Senior

3, 17:31.40, D. Gause-Leger, Billings West

4, 17:32.44, G. Fischer, Flathead

5, 17:33.12, K. Morris, Missoula Sentinel

6, 17:34.14, J. Vanden-Bos, Glacier

7, 17:53.89, B. Cunneen, Butte

8, 17:57.44, H. Silk, CMR

9, 18:02.81, G. Groshelle, Great Falls

10, 18:04.17, K. Campbell, Helena

35, 20:20.23, Colin Jamba, Glasgow

Race #5

1, 17:23.23, N. Grafe, Glacier

2, 17:30.65, S. Rosenzweig, Bozeman

3, 17:36.42, J. Lefevre, Billings Skyview

4, 17:39.93, R. Schott, Manhattan Christian

5, 17:45.28, K. Calles, Flathead

6, 17:45.40, S.Fagan, Billings West

7, 17:48.28, A. Lingle, Missoula Sentinel

8, 17:54.17, D. Summers, Missoula Hellgate

9, 18:14.93, D. Defrance, Harrison

10, 18:18.71, B. McGeehan, Butte Central

27, 19:28.57, Jacob Meiers, Glasgow

Race #6

1, 16:40.73, S. Vinger, Bozeman

2, 17:39.15, K. Stroop, Centerville

3, 17:39.17, M. Devries, Glacier

4, 17:56.19, V. Gottwals, Billings West

5, 18:01.86, P. Gillespie, Flathead

6, 18:03.78, A. Lingle, Missoula Sentinel

7, 18:09.17, C. Chase, Billings Skyview

8, 18:14.30, R. Busch, Manhattan Christian

9, 18:18.77, S. Sullivan, Helena

10, 18:28.05, D. Puckett, Missoula Hellgate

33, 20:39.16, Carl Zabrocki, Glasgow

Race #7

1, 17:12.21, B. Peters, Bozeman

2, 18:06.02, K. Siebenaler, Glacier

3, 18:14.97, L. Morin, Flathead

4, 18:16.82, A. Van Eerden, Missoula Hellgate

5, 18:21.42, J. Ross, Billings Senior

6, 18:21.89, M. Partridge, Billings Skyview

7, 18:22.23, T. Brewer, Helena

8, 18:28.46, D. Woehler, Missoula Sentinel

9, 18:33.89, P. Demars, Billings West

10, 18:35.37, D. Hassell, CMR

30, 20:35.21, Kaden Zimmerman, Glasgow

Boys Team Scores

Bozeman, 9; Glacier, 38; Flathead, 45; Missoula Hellgate, 46; Billings Senior, 54; Helena, 58; Missoula Sentinel, 60; Great Falls CMR, 67; Billings West, 72; Billings Skyview, 86; Corvallis, 86; Great Falls, 102; Manhattan Christian, 104; Butte, 110; Fergus, 110; Helena Capital, 110; Manhattan, 117; Hamilton, 133; Columbia Falls, 135; Laurel, 153; Frenchtown, 153; Hardin, 165; Belgrade, 165; Browning, 166; Beaverhead County, 170; Broadwater, 180; Missoula Big Sky, 181; Havre, 184; Glasgow, 200; Park High, 217; Anaconda, 222; Three Forks, 241; Butte Central, 242; Centerville, 246; Roberts High, 248; Red Lodge, 248; Powell County, 252; Charlo, 257; Loyola Sacred Heart, 261; Jefferson, 263; Twin Bridges, 278; Stevensville, 285; Harrison, 292; Great Falls Central Catholic, 298; Ennis, 301; Ryegate, 303; Whitehall, 303; Heart Butte, 304; Hobson, 309; Seeley-Swan, 310; Bigfork, 311; Two Eagle River, 314; Sunburst, 317; West Yellowstone, 319; Geyser, 325; Cut Bank, 330.

Girls:

Race #1

1, 17:49.97, C. Noe, Bozeman

2, 18:10.47, B. Morley, Bigfork

3, 18:52.31, E. Degrandpre, Missoula Hellgate

4, 19:23.92, L. Devries, Hamilton

5, 19:33.96, J. Hallgrimson, Billings Senior

6, 19:42.46, M. Dean, CMR

7, 19:47.55, K. Wride, Flathead

8, 19:51.62, A. Corcoran, Butte

9, 19:59.83, K. Perfit, Billings West

10, 20:02.62, E. Nelson, Missoula Sentinel

29, 22:05.97, Emily Kolstad, Glasgow

Race #2

1, 18:58.87, A. Moore, Bozeman

2, 19:20.87, A. Young, Bigfork

3, 19:21.03, E. Becker, Missoula Hellgate

4, 19:30.54, B. Poulsen, Hamilton

5, 19:51.84, M. Edwards, Missoula Big Sky

6, 20:07.19, T. Noland Gillespie, Flathead

7, 20:15.40, J. Hallgrimson, Billings Senior

8, 20:15.68, H. Rohrer-Fitzhough, Helena Capital

9, 20:22.01, K. Stoppel, Billings West

10, 20:33.28, K. Quindry, Missoula Sentinel

32, 23:43.25, Ali Cunningham, Glasgow

Race #3

1, 19:08.24, P. Jacques, Bozeman

2, 19:51.51, E. Stearns, Missoula Hellgate

3, 19:56.81, E. Vandersloot, Billings Senior

4, 20:11.53, N. Bracht-Bedell, Helena Capital

5, 20:38.07, K. Mueller, Missoula Sentinel

6, 20:53.67, K. Two Leggins, Hardin

7, 21:00.80, S. Wilson, Flathead

8, 21:04.92, B. Gee, Missoula Big Sky

9, 21:11.03, P. Lipp, Billings West

10, 21:16.27, G. Lang, Darby

21, 22:23.51, Brooke Westby, Glasgow

Race #4

1, 19:12.04, B. Boyle, Bozeman

2, 19:40.01, K. Munro, Missoula Hellgate

3, 20:05.26, A. Kraske, Billings Senior

4, 20:33.53, W. McArdle, Helena Capital

5, 20:55.94, M. Fisher, Flathead

6, 21:11.85, S. Newman, Missoula Sentinel

7, 21:21.17, A. Jessop, Corvallis

8, 21:25.07, J. Steele, Manhattan

9, 21:29.44, M. Connell, CMR

10, 21:30.09, M. Stoppel, Billings West

30, 23:58.50, Alaina Sallee, Glasgow

Race #5

1, 19:06.89, T. Trom, Bozeman

2, 19:57.69, M. Swanberg, Missoula Hellgate

3, 20:52.99, H. Allen, Flathead

4, 21:03.66, T. Eike, Cascade

5, 21:05.69, J.Dewit, Missoula Sentinel

6, 21:06.62, M. Robinson, Helena Capital

7, 21:19.12, A. Olsen, Billings West

8, 21:44.37, K. Olson, Three Forks

9, 22:01.76, K. Richardson, Manhattan

10, 22:11.94, O. Fehr, Corvallis

31, 24:38.58, Lauren Padden, Glasgow

Race #6

1, 19:47.91, N. McCormick, Bozeman

2, 20:31.14, W. Cilimburg, Missoula Hellgate

3, 20:51.92, H. Perrin, Flathead

4, 20:57.12, E. Krumm, Helena Capital

5, 21:09.99, J.Wilkerson, Helena

6, 21:17.52, R. Crafton, Lima High School

7, 21:33.64, J. Steen, Missoula Sentinel

8, 21:41.39, K. Barrie, Billings West

9, 22:05.66, S. Hunnes, Billings Senior

10, 22:20.26, Hannah Jankunas, Corvallis

27, 24:59.45, Katie Kaiser, Glasgow

Race #7

1, 19:31.34, L. Wagner, Bozeman

2, 20:06.63, S. Bryant, Missoula Hellgate

3, 20:46.81, E. Rohrer-Fitzhough, Helena Capital

4, 21:16.80, K. Lindsey, Missoula Sentinel

5, 21:28.34, B. Holland, Sunburst

6, 21:53.36, M. Nunberg, Billings West

7, 22:10.53, M. Lorch, Flathead

8, 22:34.18, B. Lewis, Corvallis

9, 22:37.33, J. Half, Hardin 10, 22:50.87, C. Laverdure, Billings Senior

34, 29:12.34, Mattea Piersak, Glasgow

Girls Team Scores

Bozeman, 7; Missoula Hellgate, 16; Flathead, 38; Helena Capital, 42; Missoula Sentinel, 47; Billings West, 58; Billings Senior, 80; Helena, 81; Corvallis, 86; Glacier, 91; Hardin, 93; Great Falls CMR, 99; Manhattan, 102; Hamilton, 119; Missoula Big Sky, 119; Bigfork, 123; Fergus, 145; Butte, 150; Beaverhead County, 152; Great Falls, 161; Columbia Falls, 166; Laurel, 168; Frenchtown, 187; Three Forks, 191; Belgrade, 194; Manhattan Christian, 196; Glasgow, 204; Broadwater, 208; Browning, 219; Whitehall, 224; Havre, 225; Charlo, 231; Anaconda, 231; Darby, 231; Park High, 235; Stevensville, 237; West Yellowstone, 239; Billings Skyview, 239; Powell County, 240; Sunburst, 243; Jefferson, 246; Twin Bridges, 247; Ryegate, 247; Cascade, 248; Red Lodge, 250; Centerville, 256; Great Falls Central Catholic, 260; Cut Bank, 262; Hobson, 265; Loyola Sacred Heart, 265; Terry, 266; Lima High School, 267; Seeley-Swan, 270; Geyser, 275; Butte Central, 287.

Miles City Invitational

10-07-17

Girls Team Scores: Glasgow 50, Sheridan (Wyo.) 57, Sidney 77, Custer Co. 88, Dawson Co. 120, Richey/Lambert 132, Poplar 151, Billings Central NS, Circle NS, Fairview NS, Lodge Grass NS, Plentywood NS, St. Labre NS, Terry NS, Frazer NS, Plenty Coup NS

Emily Kolstad, 4th, 21:10

Ali Cunningham, 5th, 21:21

Brooke Westby, 12th, 22:30

Alaina Sallee, 16th, 22:37

Katie Kaiser, 25th, 23:34

Lauren Padden, 34th, 24:05

JV Girls

Mattea Piersak, 37th, 27:29

Alexus Nistler, 62nd, 35:36

Boys Team Scores: Glasgow 69, St. Labre 87, Custer Co. 113, Richey/Lambert 118, Sheridan (Wyo.) 122, Dawson Co. 126, Sidney 128, Billings Central 167, Plenty Coup 206, Poplar 228, Wolf Point 331, Fairview NS, Lodge Grass NS, Plentywood NS, Terry NS, Frazer NS

Ellis McKean, 3rd, 16:50

Ike Braaten, 8th, 17:23

Merlin McKean, 10th, 17:37

Jacob Meiers, 14th, 17:57

Colin Jamba, 38th, 19:21

Kaden Zimmerman, 43rd, 19:28

Carl Zabrocki, 56th, 20:02

JV Boys

Garrett Lloyd, 15th, 20:34

Trevor Johnson, 17th, 20:39

Tanner Overby, 19th, 20: 45

Trevor Shipp, 23rd, 21:02

Keevan Sibley 25th, 21:04

Jaysen Turner, 39th, 21:55

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2017

Rendered 10/17/2017 09:16