The Glasgow Courier - Serving Proudly As The Voice Of Valley County Since 1913

By Georgie Kulczyk
The Courier 

Powerhouse Scotties Sweep Glasgow XC Invite

 

Georgie Kulczyk / The Courier

Nathanael Lippert placed 14th for the JV boys at the Glasgow Invitational cross country meet held in Fort Peck Sept. 24.

Several teams braved less than ideal conditions to compete at the GHS cross country invitational held in Fort Peck Sept. 24.

The Scottie boys and girls swept the meet, with Emily Kolstad leading the way for the girls and Ellis McKean for the boys.

The Scottie JV squad dominated as well, with Brinlie Nielsen placing first for the girls and Colton Pewitt placing first for the boys.

Varsity Girls

Team scores: Glasgow 66, Dawson County 92, Custer County 120, Poplar 123, Sidney 143, Malta 166, Richey/Lambert 173, No scores - Brockton, Circle, Culbertson, Dodson/Whitewater, Frazer, Harlem, Hays/Lodge Pole, Plentywood and Terry.

Individual scores: Emily Kolstad, 7th, 20:48; Brooke Westby, 8th, 20:53; Tyisha Begs His Own, 15th, 21:45; Alaina Sallee, 16th, 21:46; Morgan Guttenberg, 20th, 21:59; Ali Cunningham, 27th, 22:39; Katie Kaiser, 33rd, 23:18.

JV Girls

Individual scores: Brinlie Nielsen, 1st, 22:29; Faith Sallee, 2nd, 22:40; Nicole Williams, 4th, 24:27; Mattea Piersak, 8th 25:35; Nataliya Melnyk, 18th, 28:06; Alexus Nistler, 23rd, 31:13.

Varsity Boys

Georgie Kulczyk / The Courier

Emily Kolstad, the Scottie girls' top cross country runner, finished seventh at the Glasgow Invitational held Sept. 24.

Team Scores: Glasgow 46, Dawson County 69, Custer County 102, Sidney 115, Richey/Lambert 119, Poplar 189, Wolf Point 217, Brockton 236, No scores - Dodson/Whitewater, Frazer, Froid/Lake, Harlem, Hays/Lodge Pole, Plentywood and Terry.

Individual scores: Ellis McKean, 3rd, 16:56; Merlin McKean, 4th, 16:56; Ike Braaten, 8th, 17:30; Wilson Overby, 13th, 17:40; Jacob Meiers, 18th, 18:09; Colin Jamba, 23rd, 18:31; Kasey Seyfert, 25th, 18:41.

JV Boys

Individual scores: Colton Pewitt, 1st, 19:07; Kaden Zimmerman, 5th, 20:20; Shane Sinclair, 6th, 20:25; John Cremer, 7th, 20:26; Trevor Johnson, 10th, 20:32; Tanner Overby, 11th, 20:33; Nathanael Lippert, 14th, 21:23; Tony Kaiser, 15th, 21:27; Jaysen Turner, 16th, 21:46; Presly Hallock, 17th, 21:58; Jordan Billingsley, 22nd, 23:50.

The team will travel to Havre Saturday, Oct. 1.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018