The Glasgow Courier - Serving Proudly As The Voice Of Valley County Since 1913

 
 

Scotties Make All-State, Conference In FB, VB

All-Staters: Dailey, Dalby, Gunderson, Koessl, Krumweide

 


Football

All-State

2013 District 2B Football All-State

Seth Adams, Harlem

Luke Gunderson, Glasgow

Kelin King, Malta

Johnathan Koessl, Glasgow

Keil Krumwiede, Glasgow

Jackson Marsh, Plentywood

Nathan Veit, Malta

District 2B All-Conference

1st Team Defense

DE Keil Krumwiede, Glasgow, 11

DE Nathan Veit, Malta, 12

DT Luke Gunderson, Glasgow, 12

DT Kelin King, Malta, 12

LB Quintan Boos, Malta, 11

LB Caleb Harms, Malta, 12

LB Jackson Marsh, Plentywood, 12

LB Tanner Roness, Glasgow, 11

DB Tyson Carney, Malta, 10

DB Trey Howard, Plentywood, 12

DB Johnathan Koessl, Glasgow, 12

DB Jason Thibault, Glasgow, 11

2nd Team Defense

DE Seth Adams, Harlem, 12

DE David Hopson, Wolf Point, 12

DT Gerome Lamb, Malta, 12

DT Devin Schwanz, Plentywood, 12

LB Dallas Capdeville, Glasgow, 11

LB Teaugue Jones, Harlem, 12

LB David Knerr, Wolf Point, 10

LB Oakley Ordahl, Plentywood, 12

DB Chase Fossum, Glasgow, 11

DB Hayden Hanks, Wolf Point, 11

DB Stanley Irvine, Harlem 12

DB Nathan Woodman, Plentywood, 12

1st Team Offense

C Justin Marsh, Plentywood, 11

OL Luke Gunderson, Glasgow, 12

OL Kelin King, Malta, 12

OL Devin Schwanz, Plentywood, 12

OL Nathan Veit, Malta, 12

TE Keil Krumwiede, Glasgow, 11

RB Seth Adams, Harlem, 12

RB Quintan Boos, Malta, 11

RB Jonathan Koessl, Glasgow, 12

QB Jason Thibault, Glasgow, 11

WR Chase Fossum, Glasgow, 11

WR Jackson Marsh, Plentywood, 12

2nd Team Offense

C Tyler Wesen, Glasgow, 12

OL Harley Elison, Glasgow, 12

OL Tanner Jorgensen, Plentywood, 12

OL Gerome Lamb, Malta, 12

OL Cameron Quincy, Wolf Point, 12

TE Troy Manoukian, Malta, 12

RB Stanley Irvine, Harlem, 12

RB Reid Robinson, Malta, 12

RB Tanner Roness, Glasgow, 11

QB Trey Howard, Plentywood, 12

WR Tyson Bridges, Wolf Point, 11

WR Nathan Woodman, Plentywood, 12

1st Team Specialty Players

K Valentin Robert, Glasgow, 11

KR Johnathan Koessl, Glasgow, 12

P Keil Krumwiede, Glasgow, 11

2nd Team Specialty Players

K Oakley Ordahl, Plentywood, 12

KR Allen Williamson, Malta, 10

P Nathan Woodman, Plentywood, 12

VOLLEYBALL

All-State Selections

Megan Dailey, Glasgow, 12

Abby Dalby, Glasgow, 12

T’Elle Evans, Wolf Point, 12

1st Team All-Conference

Cassidy Bummer, Plentywood, 12

Megan Dailey, Glasgow, 12

Abby Dalby, Glasgow, 12

T’Elle Evans, Wolf Point, 12

JoLynn Reyling, Glasgow, 12

Darby Schye, Malta, 11

Lindsey Wangerin, Plentywood, 11

2ndTeam All-Conference

Tomee Escarcega, Poplar, 12

Sarah Hafner, Wolf Point, 12

Khloe Krumwiede, Glasgow, 9

Kelsey Kuehn, Malta, 11

Larimie Scheffelmear, Malta, 11

Nicole Wangerin, Plentywood, 12

Mariah Weeks, Wolf Point, 11

 

Reader Comments

(0)